Všimnul jsem si velké sháňky po těchto kouzelných nastaveních a to jak pro Lightroom, tak další editory. Nezřídka jsem pak pomáhal řešit zklamání, že dané přednastavení na fotce zkrátka nechce fungovat. Fungovat myslím tak, že sice udělá co má definováno, jen z fotky to udělá „cosi“. Pár presetů pro Lightroom i Zoner jsem také získal. Ať již jako dárek nebo zkrátka jen k vyzkoušení. Určitě je to dobrá pomůcka zejména v začátcích.

Kdy jsou presety dobrý sluha? Jsou to situace, kdy máte větší sérii fotografí, které je potřeba rychle zpracovat. Ideální, když jsou fotky za stejného světla a stejného foťáku. Není totiž nic jednodužšího než přiřadit profil objektivu, srovnat expozici a další parametry podle svých preferencí. To celé uložit nebo rovnou pustit na zbývající fotografie. Rychlá kontrola všech fotek zda se někde nastavení neutrhlo ze řetězu a můžeme utíkat na oběd.

Zlým pánem se preset stává tehdy, kdy jeho autor srovnal expozici na svůj foťák, kdy např. záměrně fotku podexponoval nebo použil odlišné vyvážení bílé. Pokus o mdloby jsou blízko, protože slečna na fotce má pleť jako Yoda ze Star wars? A to se nebavím o kruhových, přechodových filtrech nebo efektových štětcích. Není nutné se hroutit. V tuto chvíli už je jen potřeba rozložit preset na atomy a mrknout do všech nastavení a upravit jej pro vaši fotku. Jakmile budete s výsedkem spokojení, nezapomeňte si přednastavení uložit.

Proto ještě před nákupem presetů zvažte, zda máte dostatek zkušeností s nástroji editoru a budete schopni svůj vysněný preset srovnat tak, aby pracoval pro vás. Zkuste si odpovědět na otázku, zda skutečně nezvládnete popustit uzdu své vlastní fantazii a vytvořit svůj originální vzhled fotografie. To je přesně ten důvod, proč presety nenakupuji.

Ještě mi nenadávejte. Ovládnout pár šoupátek v editoru není nikterak složité. Svělých i těch horších videonávodů je na Youtube spousta. Stejně tak existují různé kurzy postprodukce. No a pokud si raději uděláte pěkné odpoledne s čajem a knihou, hledejte v obchodech materiály od Scotta Kelbyho. Srozumitelněji a humorněji práci v editorech z dílny Adobe nedokáže vysvětlit snad nikdo na světě.

Ještě pár myšlenek k tomuto tématu mám, proto brzy dodám pokračování..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *