Dosti často narážím na názory, které Photoshop staví do role nadpozemského a pro smrtelného člověka nezvládnutelného editoru. Chtěl bych přidat pár myšlenek, jak toto téma vnímám já. Během fotokurzů, které jsem měl možnost lektorovat se často vedla debata, že nauku o Pohotoshopu nelze za pozemský život zvládnout. Mám pro vás dobrou zprávu. Tak složité, jak by mohlo vyznít z některých reklamních textů na různé kurzy to nebude. Tato teorie staví buď na marketingovém základu vytáhnout z vás groše nebo vlastní neznalosti samotného autora textu. Stejně tak není náročné načerpané znalosti o editaci fotek v PS převést do levnější alternativy v podobě Affinity Photo. K tomuto tématu se ještě krátce dostaneme.

Jen málo lidí mimo tvůrce samotného programu zná všechny dostupné funkce a možnosti Photoshopu. Tento program je komplexní nástroj pro grafiky a fotografy. Grafik, který využívá PS denně k tvorbě svých mistrovských reklamních kampaní nemusí mít tušení o funkcionalitě nástrojů pro fotografy. Stejně tak je tomu i obráceně, protože fotograf zřídka kdy využije funkcí pro grafické efekty. Tím neříkám, že není dobré tyto možnosti znát.

Základní přístup a většina úprav fotky se dá vyřešit v RAW konvertorech jako např. Lightroom, Capture One aj. Již zde můžete dobrou fotku vystřelit do výšin dokonalosti aniž by bylo nutné „klepnout“ na ikonku PS. V případě složitějších retuší prostředí, lidí, skládání expozic nebo barevných úprav už nastupuje PS, který disponuje mnohem propracovanějšími možnostmi a nástroji. Jako bych to slyšel. Vrstvy, masky, štětce, prolnutí a další pro vás v tuto chvíli sprostá slova. V pionýrských dobách Photoshopu CS jsem chtěl proniknout do tajů tohoto magického programu. Zaplatil jsem si ne zrovna levné školení u renomovaného institutu, abych po týdnu nudné teorie a trochy praxe zjistil, že sice mám přehled o nástrojích, vrstvách a maskách, ale jinak nevím vůbec nic. Moje úpravy fotek se neposunuly nikam. Uměl jsem skvěle nadefinovat akci. Jen jsem nevěděl, jakou akci by měla ona akce vlastně udělat.

Až během dalšího studia fotografie jsem zakoupil či našel na internetu spoustu postupů a najednou mi vše začínalo dávat smysl a samo i PS se od té doby vyvíjel dál a dál. Moje první „žákyně“ o práci v PS nechtěla ani slyšet. Za jeden den jsme prošli možné postupy a úpravy. Nevěděla co je to maska a neznala její definici. Přesto se ji naučila použít. Dnes je to holka šikovná a PS ovládá jako Valentino svou Yamahu.

Pokud toužíte proniknout do tajů tohoto editoru a chcete se ušetřit nudné teorie, je potřeba podrobit své fotky důkladné analýze. Definujte si, jaké úpravy chcete nebo potřebujete udělat. Teprve potom hledejte ten správný kurz, postup nebo tutoriál jak výsledku dosáhnout. Garantuji vám, že to zvládnete i bez teoretických znalostí toho, jak to i tamto funguje. Nyní mám dvě zprávy. Jednu dobrou a jednu špatnou. Tou špatnou je, že v PS existuje více možností, jak dosáhnout požadovaného výsledku. Řešení? Jednoduché. Naučte a osvojte si pořádně jeden. Teprve až jej budete znát, zkuste mrknout na jiný. Příklad za všechny. K retuším portrétů, konkrétně pleti se úspěšně a často využívá tzv. frequency separation, chcete li frekvenční separace. Stejného výsledku lze dosáhnout metodou lokálního D&B (dodge a burn) pomocí křivek. Obojí má své výhody a nevýhody. Cíl je společný v tom, že osobě z fotografie to v konečném výsledku sluší.

Dobrou zprávou je, že na trhu dnes mimo hromady všeobecného braku existuje spousta školení a kurzů, které vás skutečně naučí PS ovládat k tomu, jak potřebujete. Jak poznat dobrý kurz? Kdybych dnes o PS nic nevěděl tak bych volil rovnou tématický kurz, kde není rozsáhlá všeobecná teorie, nýbrž kde lektor ukazuje různé možnosti úprav přímo na fotkách. Tak totiž nejlépe poznáte, jak funguje maska, vrstva úprav a spousta dalšího. Tento přístup se mi osvědčil a pro kolegy se kterými jsem pracoval měl vždy velký přínos. Jiné očekávání a potřeby bude mít od PS krajinář, úplně jiné bude mít fotograf, který se věnuje makrofotografii. Zkuste se tedy rozhlédnout, zda váš oblíbený autor neprodává výuková videa nebo zda organizuje kurzy postprodukce. Naopak doporučuji se vyhnout všeobecným kurzům. Jak neběhám, tak zde bych utíkal jak o první místo na atletickém závodě.

A nyní ještě pár slov k Affinity o kterém jsem psal nedávno. Většina postupů z Photoshopu se dá použít i v Affinity pohoto, které funguje velmi podobně. Někdy to bude dokonce jednodužší, jindy budete muset chvíli hledat nebo konfigurovat klávesové zkratky. Základní funkce, které budete používat nejčastěji jako vrstvy, vrstvy úprav, režimy prolnutí a další fungují shodně s PS.

Nenechejte se odradit hrůzostrašnými reklamními příběhy o tom, jak je složité ovládnout Photoshop. Není to tak složité, jak se říká. Tento program nabízí neskutečné možnosti úprav fotografií, tvorby montáží. Jen to nejde hned. Stejně jako u samotného fotografování je potřeba se stále učit a nebát se zkoušet nové postupy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *