Vítochov - kostelík

Nebudu vypisovat, co vše mě v životě nebaví, ale mezi jednu z těchto věcí řadím diskuse o foťácích. Budu se hodiny bavit o světlech, hledání lokací, tiskárnách a dalších pro fotku podstatných záležitostech. Rád si popovídám o postprodukci. Ale o foťácích mi to fakt moc nejde, přesto je to dosti časté téma rozhovorů nebo korespondence. Dovolím si tedy pár řádek o tom, jak to celé vidím já.

Než dostanu zásah koblihou, předesílám, že se na věc budu dívat pohledem hobby fotografa, který tvoří fotky pro radost svou nebo svých blízkých a kamarádů. Dále vycházím z toho, že dnešní foťáky jsou na velmi vysoké kvalitativní úrovni. Naopak, nebavím se o reklamních nebo sportovních fotografech, kde je požadavek na kvalitu a také rychlost nekompromisní. Není to tak dávno, kdy jsem dostal v denním rozkazu úkol, vytisknout nějaké fotky do obýváku. Během procházení archívu mi padla do oka fotka, která by slušela i mé nové kanceláři. Pořídil jsem ji před pár lety na Canon EOS77 (APS-C). Moje tiskárna zvládne formát A3+. Fotku jsem lehce upravil, doostřil, vybral vhodný papír a poslal do tiskárny. Po prvním „přičuchnutí“ jsem byl přímo ohromen, co jsem právě získal.

Podívám se zpětně a trochu si vznik té fotky rozeberu. Prvním dílem skládačky byl fakt, že jsem byl ve správný čas na správném místě. Druhým podstatným dílem skládačky a v mém případě je to divné, ale byl jsem tam i s dostatečným předstihem, takže jsem si v klidu promyslel kompozici, připravil stativ a počkal si na správný okamžik. Mlha klesla a nad obzorem se objevilo vycházející sluníčko. Toto už může pokazit jen totální blb. A teď otázka. Vypadala by fotka lépe, kdybych měl v té době full frame foťák? Nemyslím si. Jediný rozdíl by byl v tom, že bych si mohl vytisknout billboard, ale tak velký kancl mi zase šéf nepřidělil.

Na instagramu a jiných platformách lze najít dechberoucí fotky. Často jsou to fotky od různých influencerů. Člověka to nutí žít jako oni, jíst stejná jídla jako oni, dělat fotky jako oni. Bohužel závěr je takový, že nemáte foťák jako mají oni. Mám pro vás dobrou zprávu. Pokud budete ve stejný čas na stejném místě jako váš oblíbený autor, dáte si záležet a odvedete poctivou práci, uděláte se svým foťákem stejnou, klidně i lepší fotku.

Člověk má od přírody dáno, že je věčně nespokojený. I já jsem nespokojený a stále na svých fotkách hledám něco špatného, co se dalo udělat lépe. A že toho najdu docela dost, to mi věřte. A po focení v teple domova za počítačem nebo u tiskárny bývám nejchytřejší, místo toho, abych rozumoval na lokaci. Jak se tedy zlepšit? Zapomeňte na foťák. Ten dělá jen to, co mu nastavíte. Vyberte si fotku, která je dobrá, ale neposadila vás do křesla. Dejte si dobré víno a dívejte se na tu fotku. Zeptejte se sami sebe. Byl jsem na místě ve správný čas? Nebylo možné vymyslet jinou kompozici? Nevypadala by fotka z větší dálky lépe? Bylo skutečně „dobré světlo“? Jak by vypadala stejná fotka v jinou denní dobu? Co mě vedlo k tomu, že jsem slečnu napózoval do pozice těhotné kobry? Neupálilo ji silné protisvětlo kus hlavy? Stále myslíte, že je vše v pořádku? Dobrá, podívejte se na postprodukci. Neztrestal jsem tonální křivku zbytečně moc? Skutečně byla potřeba taková míra odstranění šumu? Nejsou některé barvy přesaturované? Věřím, že během těchto otázek chybu najdete a chudák foťák je v tom nevinně, protože udělal to, co jste mu navolili.

Dalším hlediskem je rozlišení. Pokud fotky netisknete a končí na monitoru, FF rozlišení je zhruba tak potřebné, jak jet tankem na hon zajíců. Ořez? Ano, toto je částečně limitující faktor. V dnešní době díky nabídce obchodů už ale docela řešitelný.

Snad toto malé zamyšlení pomůže uchránit část vašich těžce vydělaných úspor při honbě za lepší fotkou. Investujte je do cesty na krásné místo. Investujte je do budíku, který vám nedovolí zaspat nejlepší čas pro fotky. Investujte je do vybavení, které vám v přírodě zajistí aspoň trochu rozumný komfort a náhlá bouřka neukončí předčasně váš výlet. Kupte si spolehlivá světla a investujte čas do jejich ovládnutí. Investujte do pronájmu zajímavé lokace. Pořiďte si tiskárnu, která odhalí chyby, které nejsou na monitoru vidět. Třeba přijdete na to, že vše děláte správně a opravdu vás posune Full frame mašina. Pak neváhejte a nakupujte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *