Doba prosluněných podzimních dnů je zdá se pryč. Venku je brzy tma, což má na některé lidi neblahý vliv. Nevíte někdo, jak tyto krátké a tmavé dny zvládají obyvatelé severských států? Napadá mě láhev dobrého pití, ale než ji otevřeme, zkusíme něco lepšího.

„Fuj zátiší. To je retro a nikoho to nebaví. Nebudu mít na instáči lajky. Raději si vyfotím nohy“ – jako bych to slyšel. Ještě než mě pošlete daleko na sever, zkuste se chvíli zastavit a zamyslet se nad tímto tématem. Nemohla by hezká fotka pečlivě aranžovaného zátiší zdobit stěnu v bytě vašich blízkých? Nemůžete z této „nudné“ činnosti vytěžit originální dárek k blížícím se vánocům? Nemáme čistě náhodou téměř nevyčerpatelné možnosti fotografování a následné postprodukce? Já věděl, že se domluvíme. Jdeme se podívat, co bude potřeba.
Na procházce po dobrém obídku si můžeme nasbírat různé součástky, ze kterých následně vyrobíme hezké originální zátiší. Podzimní příroda toho nabízí mnoho. Dozrávají podzimní plody. Krásně vybarvené listí dotvoří pozadí nebo zajímavé odrazy v zrcadle. Zde jsou možnosti skutečně nevyčerpatelné. Fantazii se meze nekladou a stačí se jen rozhlížet kolem sebe.
Doma po svačince to už bude ta těžší část. Celé to poskládat, aby to hrálo a vypadalo dobře. Výtvarným nadáním jsem nikdy nedisponoval. Vyplatí se pohledat nějaké inspirace autorů, kteří se tomuto tématu věnují a dokážou tvořit na toto téma mistrovská díla. Pokud nechcete brouzdat na internetu, oprašte staré fotografické časopisy, kde najdete dostatek inspirace. Rozhodně není potřeba nikoho kopírovat jako ve focení tolik oblíbených nohou. Zajděte na půdu nebo do sklepa. I tam můžete najít poklady v podobě vyřazeného nádobí po babičce či jiného „nemoderího haraburdí“.

Když už to máme vše připraveno, je na čase to vyfotit. První co budeme řešit je volba objektivu. Alespoň v začátku je dobré se držet delších ohnisek kolem 85mm a delších. Záleží na místnosti, kterou máte od drahé polovičky přidělenu. Vyšší clonové číslo mezi 8 – 11 zajistí krásně prokreslený a proostřený obraz. Další záležitostí je svícení. Pokud nechcete čekat do dalšího dne na jemné denní světlo, budete muset sáhnout buď po trvalém či LED osvětlení nebo využijete záblesku. Zde se vyhnu spekulacím co je lepší. Já osobně mám rád blesky. Nebudu zastírat, že se dá vymyslet opravdu složitá světelná konstrukce. To ale není předmětem tohoto povídání a pevně věřím, že na tu svou nejoblíbenější přijdete sami. Moje ukázky jsou fotografovány jedním zábleskem se softboxem a mírným protisvětlem, které mi zajistila odrazná deska. Místo ní se nabízí použití druhého blesku nastaveného na nižší výkon. Chtěl jsem tím ukázat, že tak složité vybavení není v začátku potřeba. Úplně stejně svítíme trvalými nebo LED světly. Hlavní měkké světlo z jednoho směru, slabší protisvětlo z opačného směru.

Z další výbavy se určitě bude hodit stativ. Netlačí nás termín, takže si v klidu připravíme kompozici. Stativ zajistí krásnou expozici bez plíživé neostrosti. To oceníme především ve chvíli, kdy z našeho díla budeme vyrábět velkoformátovou fotku jako dárek pro babičku. Hodit se může i polarizační filtr, který odstraní nežádoucí odlesky. V závislosti na námětu najde své uplatnění i rozprašovač s vodou, který dodá fotce správnou hloubku.

Postprodukci, už nechám plně na vaší fantazii. Moje rada – využijte nejen globálních nástrojů, ale také lokálních úprav, zejména textury a kontrastu. Možností jak upravit a natónovat výslednou fotku je opravdu mnoho a uvidíte, že vás hledání toho nejlepší úpravy bude bavit.