Doba kovidová nám toho hodně vzala. Dalo by nadávat na pěti stránkách, ale koho by to bavilo. Ať chceme nebo ne, mnohé nám také dala. Například u mě to byl prostor pro další sebevzdělávání v mém oblíbeném koníčku.

Proto, aby mě vůdce udržel zavřeného doma, by mi musel před dům postavit minimálně jednu ozbrojenou rotu. Ovšem během pošmourných a deštivých dnů jsem měl spousty času, který jsem mimo jiné věnoval i studiu tisku fotografií. Je na vašem rozhodnutí, zda budete využívat skvělých služeb jako jsou Kvalitní fotky nebo Dastax. Já jsem se rozhodl pro pořízení vlastní tiskárny, ale rozhodně ani teď nepřestanu služeb zmíněných profesionálních tiskáren využívat. Možná za dva životy učení jim budu i konkurovat, ale je to velmi nepravděpodobné 🙂 Jen jsem si říkal, že není špatné se vrátit na začátek všeho, do moderní digitální komory a dotáhnout celý proces vzniku fotografie do konce. V dalších řádcích zkusím vysvětlit pár benefitů a upozornit na několik rizik zejména u trnitější cesty domácího tisku.

Pokud se fotka neztrestá nějakou supermoderní progresivní úpravou vypadá na monitoru skvěle. Monitor si na pívo nevezmete. Nevezmete ho ani na chatu do divočiny. Už to slyším. Máte tablet. Super. A pověsíte si ho v pracovně nad stůl, protože se vám podařila fotka, která ve vás oprávněně budí pýchu? Až to uděláte, pošlte mi prosím fotku. Jdete na jednání s klientem a 35 fotogragfů před vámi přišlo na stejnou schůzku se stejným, možná horším tabletem. Vy přijdete s tištěným portfoliem, což vás rázem odlišuje a váš kredit tvůrčího fotografa tak rázem stoupá.

Další hledisko proč tisknout fotky jsou úpravy. Když už nekopírujete oblíbené insta postupy a přijdete na něco svého, zajisté to na monitoru vypadá skvěle. Vypadá to stejně skvěle i na papíru? Nehyzdí obraz vypálené plochy bez kresby a struktury? Nejsou místo stínů černá místa? Nevypadá ta krutá, výrazná vinětace vlastně stupidně? To vše vám pomůže otestovat a odhalit právě poctivě vytištěná fotka. Pokud se teď ptáte jak to bylo u mě, tak věřte, že jsem párkrát dostal pěkně naliskáno. A ne, ani teď to ještě neumím.

Když se odprostím od osobního přístupu a honění vlastního ega nad skvělou fotkou, je tady další hledisko. Klient. Zkuste se zamyslet, zda nebude pro obě strany přínosnější doručit perfektně připravené fotky, které po schválení putují rovnou do tiskárny. Já si trofuám říct, že ano. Klient bude spokojený, že ušetřil čas a dostal požadovanou práci. Vy budete spokojení, protože dostanete dříve zaplaceno. To celé se stalo jen proto, že si umíte představit, co finální tisk obnáší a není potřeba dodatečných úprav.

Samozřejmě jako ve všech oborech ani zde nejsou jen samá pozitiva a sociální jistoty. Domácí tisk fotek je drahá záležitost. Nebojte se, vaši peněženku určitě nezruinuje. Rozhodně je levnější než pořízení „lepšího“ foťáku, kterým budete dělat stejné fotky nebo dva větší večírky na díze. Základem je dobrý monitor, což již dnes není problém pro všechny, kteří se pouští do zásadnějších úprav fotek. Dalším složitějším tématem je výběr fotopapírů. Fotka na papíru v Lídl akci nebude nikdy vypadat tak dobře, jako na poctivém fotopapíru s vyšší gramáží jako prodává například Fomei. V neposlední řadě je to pak finální úprava fotky a celý proces tisku. Hodně se o tom mluví, málo se o tom píše. Tak složité to není, přesto je potřeba dodržet pár základních pravidel a najít si svůj osvědčený postup.

Dalším negativem a pozitivem zároveň je odpad. Cena papíru, inkoustů a dalších potřeb vás donutí přemýšlet o tom, zda je fotka skutečně tak dokonalá, jak si myslíte. Negativní na tom je, že chvíli o sobě budete pochybovat. Zároveň pozitivní je, že se na fotografie začnete dívat trochu jinak a naučíte se fotit a vybírat jen ty nejlepší.

V tomto procesu jsem ušel dlouhou cestu, přesto si myslím, že jsem stále na začátku. Nepovažuji se za odborníka a necítím se na udělování nějakých zásadních rad ohledně tisku fotek. Třeba právě zvažujete vyrazit na podobnou cestu. V dalším povídání vám zkusím vysvětlit, jak jsem uvažoval já nad výběrem tiskárny, povíme si něco o papírech a třeba i něco vytiskneme.

2 Replies to “Proč tisknu fotky”

  1. Pěkný článek, pravda na papír jen to nejlepší, fotky na papíře co jsem si objednal v Dastaxu, vypadají skvěle, zkoušel jsem si i sám tisknout kdysi, ale to nevyšlo to dobře, Až později jsem zjistil že na to je třeba i color management, icc profily, věcí o kolo toho až na maturitu by to vydalo, pak i laby jsem si prošel, stále to nebylo ono. Pak o mnoho let později jsem četl recenze na několik firem kde tisknou kvalitně, vyzkoušel a výsledek mě vážně překvapil i když jsem měl kvalitativní laťku nasazenou vysoko. Je vidět že i když jen hrstka firem to dokáže, že se to dá vytisknout vážně dokonale. Nejlepší záběry proto nechávám vytisknout a můžu je pěkně ukázat i lidem kteří nevlastní profesionální kalibrované monitory. Navíc někdy když jsem chtěl někomu ukazovat fotku z tabletu často jsem i listoval a nemohl najít. Navíc papírové fotky mi zdánlivě připomínají dětství, kdy jsme si prohlíželi černobílé fotky, většinou tedy rodinné záběry. Jen ještě stále hledám firmu která dokáže udělat skvělé fotky i negativů. Sice fotím na 99% digitálně ale občas nostalgicky vytáhnu svoji starou filmovou zrcadlovku.

    1. Já moc nechápu, proč se kolem toho tisku dělá takový humbuk a složitosti. V dalším povídání ukážu jak na to. Nicméně je pravda, že když fungují takové služby jako Kvalitní fotky nebo Dastax, je na zvážení investice do další techniky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *